×
Для того чтобы добавить свою компанию, Вам нужно войти в свой кабинет или зарегистрироваться, если Вы еще этого не сделали.
×

Регистрация на сайте

×

Восстановление пароля

Развернуть рубрикатор

Способен ли Градостроительный кодекс решить кризис градостроительства?

Способен ли Градостроительный кодекс решить кризис градостроительства?

Містобудування перебуває в глибокій кризі, яка має декілька проявів.

І. Криза довіри
За останні 15 років сталося щонайменше 4 особливо гучних будівельних скандалів. Спершу «Еліта-Центр», тоді забудови Анатолія Войцеховського, і вже зовсім нещодавно — «Укрбуд» та «Аркада». За даними МВС, приблизна оцінка кількості ошуканих інвесторів становить більше 100 000 осіб. При цьому ситуація не завжди із категорії «інвестор сам винен, бо не перевірив» — частина із недобудованих будинків на момент інвестування мала належно оформлені документи. За таких умов забудовникам все складніше залучити інвесторів, бо ті розуміють, що в українських реаліях вони практично позбавлені правового захисту.

ІІ. Криза державних інституцій
Будівельна галузь перебуває в стані перманентного реформування — змінюються як законодавство, так і система контролюючих органів та їх повноваження. Цього року реформа містобудування навіть включена до Програми діяльності Кабінету Міністрів України, але від цього, схоже, швидкість її втілення не змінюється.

На ДАБІ традиційно багато нарікань через неефективність та корупцію. Уряд вирішив діяти радикально — 13 березня ліквідував ДАБІ і почав створення замість неї трьох нових органів. Повноваження щодо перевірок мають перейти до Державної інспекції містобудування (ДІМ), а до початку її роботи перевірки вирішили взагалі не проводити.

Як це часто буває, перехідний період дуже затягнувся. Із березня перевірки не проводяться, чіткі строки початку повноцінної роботи ДІМу — відсутні. Як наслідок – зростання кількості незаконних забудов.

Народні депутати вирішення проблеми бачать, зокрема, в прийнятті нових законів, які зареєстровані у Верховній Раді — № 3336 від 14.04.2020, № 3875 від 16.07.2020, № 3876 від 16.07.2020.

ІІІ. Містобудівний кодекс — крок до вирішення?
Криза містобудування настільки глибока, що потребує глибинних змін. Один із напрямків — оновлення та систематизація законодавства, наприклад, шляхом прийняття Містобудівного кодексу. Цей кодекс був би основним нормативно-правовим актом у сфері містобудування замість майже десятка нині існуючих законів.

Розмови про створення Містобудівного кодексу ведуться давно — щонайменше 13 років. Концепцію Містобудівного кодексу Кабінет Міністрів схвалив ще у 2007 році. У 2010 році кодекс навіть було прийнято Верховною Радою в першому читанні (законопроект № 6400 від 18.05.2010). Однак, до другого читання кодекс так і не було підготовлено.

У 2017 році влада повернулася до питання Містобудівного кодексу: при Мінрегіоні було створено робочу групу з розроблення проекту кодексу, «в рамках роботи якої було визначено доцільність попереднього опрацювання зазначеного питання на рівні концептуальних пропозицій». Розробка Містобудівного кодексу була одним із головних завдань Мінрегіону на 2018 рік, до чого навіть долучили Уряд Німеччини.

У 2020 році Мінрегіон все ще планує розробити проект Містобудівельного кодексу — це ввійшло в Концепцію публічного управління у сфері містобудівної діяльності. Нинішній дедлайн — до 2024 року. Кодекс має об’єднати та синхронізувати такі закони:

«Про основи містобудування»
«Про архітектурну діяльність»
«Про регулювання містобудівної діяльності»
«Про Генеральну схему планування території України»
«Про будівельні норми»
«Про комплексу реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду»
«Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю».
Фундаментом для швидких змін є якісне правове поле.

Професійне середовище та юридична спільнота готові долучитись до розробки проекту Містобудівного кодексу.
Від держави потрібні лише політична воля та щире прагнення змін.

18 ноября 2020 propertytimes

Комментарий

Другие публикации этой рубрики
Субсидия на аренду жилья – какие условия для ВПЛ в 2025 году

Субсидия на аренду жилья – какие условия для ВПЛ в 2025 году

20 марта 2025   —   Новости Украины

Одной из самых острых проблем для внутренне перемещенных лиц (ВПЛ) остается обеспечение жильем. Стоимость аренды может быть слишком высокой, особенно в условиях нестабильной экономической ситуации. Для решения этой проблемы в Украине внедрен новый механизм поддержки — субсидия на аренду жилья.

Узаконено грабеж в оккупации — что будет с жильем украинцев

Узаконено грабеж в оккупации — что будет с жильем украинцев

19 марта 2025   —   Новости Украины

Российская оккупационная администрация ввела новые жесткие меры, которые фактически лишают украинцев права собственности в захваченных регионах.

Неожиданный тренд – высокий спрос на квартиры в центре Киева

Неожиданный тренд – высокий спрос на квартиры в центре Киева

7 марта 2025   —   Новости Украины

Несмотря на сложную ситуацию на рынке недвижимости, Киев продолжает демонстрировать интересные тренды. Одним из самых неожиданных явлений стало сохранение стабильного спроса на квартиры в "хрущёвках" центральных районов столицы. Несмотря на общую экономическую неопределённость, такие квартиры не…

Передача права аренды земли в Украине — нововведение 2025 года

Передача права аренды земли в Украине — нововведение 2025 года

22 февраля 2025   —   Новости Украины

По состоянию на 2025 год в Украине переход права на аренду земельных участков регулируется комплексом законодательных норм, определяющих процедуры и условия передачи этого права другим лицам. Эти положения направлены на обеспечение законности и прозрачности в сфере земельных правоотношений.

Ощадбанк инвестирует 40 млн евро в строительство ветряной электростанции во Львовской области

Ощадбанк инвестирует 40 млн евро в строительство ветряной электростанции во Львовской области

7 февраля 2025   —   Новости Украины

Ощадбанк принял решение о финансовой поддержке строительства новой ветряной электростанции во Львовской области. Проект, инициированный группой компаний «Эко-Оптима», предусматривает возведение «Сокальской ВЭС» с общей мощностью 39,9 МВт.